Diyetisyenlerimiz
07 Şubat 2022

BESLENME VE DİYET

Beslenme ve Diyet Bölümü; bireylere sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması, yatan hasta servislerinde ve poliklinikte hastalığa özgü beslenme tedavisinin programlanmasını ve hastanın iyileşme sürecinde gerekli beslenme destek tedavisinin düzenlenmesi hizmetlerini yürütmektedir. Hastanemizde birimimiz tarafından sağlanan hizmetler yatan hasta, poliklinik, mutfak, nutrisyon destek birimi ve obezite merkezi başlıkları altında toplanmaktadır.

Yatan Hasta Hizmetleri

Katlarda yatan hastaların beslenme tedavilerinin yürütülmesi ve hastanın tedavisine uygun olarak planlanan menünün hastaya ulaşmasına kadar geçen süre içindeki tüm kontroller Beslenme ve Diyet Bölümü’nde görev yapan diyetisyenler tarafından yapılmaktadır. Doktoru tarafından konsülte edilen hastalara, yatış esnasında veya taburculuktan önce beslenme eğitimi verilmektedir.

Poliklinik Hizmetleri

Hastanemizde toplam üç tane diyetisyen polikliniği bulunmaktadır. Bu polikliniklerden biri dahiliye (iç hastalıkları) kliniğinin yönlendirdiği hastalara, diğeri ise çeşitli kliniklerin (cerrahi, endokrinoloji, diyabet, çocuk hastalıkları ve tiroit) yönlendirdiği hastalara hizmet vermektedir.

Ayrıca, Üsküdar İlçesinde yer alan Diyabet ve Obezite Merkezimizde ise üçüncü poliklinikte diyabet hastalarına hizmet verilmektedir.

Randevular önce dahiliye ya da ilgili kliniğin gerekli tahlilleri yapmasının ardından hastanemizde bölümün sekreterliğinden verilmektedir.

Mutfak Hizmetleri

Diyetisyenler; yatan hasta ve personelin yemeklerini hazırlayıp sunan yemek firmasının;  ürün girişinden servisine kadar olan aşamalarda muayene ve kontrol ekibinde yer almaktadır. Daha kaliteli ve nicelikli bir yemek hizmeti alımı için komisyonla beraber denetim yapmaktadır.

Nutrisyon Destek Birimi

Hastaneye yatışı yapılan ve NRS puanı yetersiz olan ve oral alımı yetersiz olan tüm hastalara (yoğun bakımlar dahil); nutrisyon hemşiresi ve sorumlu hekim ile birlikte vizit yapılmaktadır. Hastaların enteral ve parenteral beslenme desteği taburcu olmalarına kadar takip edilmektedir.

Ayrıca sadece diyetisyen konsültasyonu istenen hastalara özel bireysel beslenme eğitimi (diyabet, hiperlipidemi vb.) verilmektedir.

Obezite Merkezi

Hastanemizde 2019 yılında kurulan Obezite Merkezi’nde; Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları birimi, psikolog ve fizik tedavi birimleri ile koordinasyon halinde obez hastaların kaydı ve takibi yapılmaktadır.

 

Diyetisyenlerimiz

Erkan Deniz DİNÇER

Deran DALBUDAK SANSAR

Fatma İnayet SEMERKAŞ

Merve ÖZTÜRK

Meral ZAFER

Nuriye AYGÜN NASLİÇ