Pediatrik Rehabilitasyon
07 Kasım 2022

Pediatrik rehabilitasyon çocuklarda bazen doğuştan bazen ise sonradan ortaya çıkan kas veya iskelet bozuklukları ve nörolojik rahatsızlıklar gibi her türlü yeti yitiminde rehabilite edici yaklaşımları içermektedir.

 

Pediatrik rehabilitasyon ile tedavi edilen hastalıklar serebral palsi; beyinde oluşan felç ve buna bağlı spastik kas kasılması, meningomyolosel ve spina bifida; doğuştan bebeğin gelişimi sırasında omuriliğinde gözlenen bozukluk, omurilik zar yapılarının dışarıda olması ve buna bağlı bacaklarda kuvvetsizilik yürüyememe, premature yani erken doğmuş riskli bebekler (ileride engellilik gelişim riski bulanan bebeklere erken müdahale), kas hastalıkları (SMA gibi), çeşitli genetik ve metobolik sendromlar, travma ile görülen beyin hasarı ve omurilik hasarı gibi nörolojik bozukluklardan çocukluk çağı romatizmalarına bağlı eklem bozuklukları ve parmak ucu, içe dışa basma gibi yürüme anomalilerine kadar çok çeşitlidir.

 

Pediatrik Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, çocukluk çağında karşılaşılan bu (nörolojik, ortopedik, romatolojik, onkolojik, vb) tüm durumların rehabilitasyonu ile ilgili olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve az sayıda Avrupa ülkesinde bir tıpta uzmanlık yan dal alanı olarak kabul edilmektedir. Ünitemizde de bu alanda uzmanlaşmış iki fiziksel tıp ve rehabilitasyon doçenti hizmet vermekte, hastaların teşhis, takibini ve rehabilitasyon ekibi ile birlikte tedavilerini üstlenmektedir. Yine çocukların kas kasılmalarını azaltmak ve yürümelerine veya bakımlarına yardımcı olmak için botulinum toksin (botox) uygulamaları  yapılmaktadır.

 

Ünitemizde hizmet veren fizyoterapistler tarafından nörogelişimsel tedavi yöntemleri,uzay terapisi, güçlendirme ve eklemleri korumaya yönlelik çeşitli egzersizler, ince ve kaba motor becerilerin eğitimini, yürüme eğitimi, denge koordinasyon uygulamalarını, elektriksel stimülasyon ile kas güçlendirme gibi fizik tedavi uygulamalarını yapmaktadırlar. Ayrıca hastanemizde robotik rehabilitasyon ve sanal gerçeklik gibi günümüzde giderek artan ölçüde modern tıbbın bir parçası haline gelen modern fiziksel tıp ve rehabilitasyon yöntemleri de uygulanmaktadır.

Misyonumuz işlevsel kısıtlılığı olan çocuk ve gençlerin yaşamını kolaylaştırmak, yaşadıkları toplumda kendilerine yeten bireyler olmalarını sağlayacak en iyi yöntemleri, girişimleri bulmak ve uygulamaktır. Bizler, bedensel engeli olan çocukların da mutlu ve üretken gençler ve erişkinler olabileceklerini kanıtlamak amacıyla ve hedefiyle çalışmaktayız. Tabii bunu tek başımıza yapmıyoruz. Geniş bir ekibimiz var. Ekibimizin odağında ebeveyn/bakım verenler yer alıyor. Biz ebeveyn/bakım verenleri, onlar da çocukları güçlendiriyor ve ekipteki diğer fizyoterapist, ergoterapist (iş-uğraşı terapisti), konuşma yutma terapisti gibi uzman profesyonellerle beraber bir halka gibi rehabilitasyon ekibi oluşturuyoruz.

Hastalarımız servis ile evlerinden alınıp seans sonrası tekrar evlerine götürülmektedir.

Hekimler

Doç.Dr. Pınar Akpınar

Doç.Dr.Esra Giray

 

Asistan Doktor

Fatma Betül Kaplan

 

Sekreter

Melike Erdoğmuş

 

Personel

Fatma Ay

 

Fizyoterapistler

Gurbet Işık

İlyas Murat Kabaca

Atakan Kökçü

Ayhan Sağaltıcı

Ali Erçin Bektaş

Ayşegül Kutsal

 

Ergoterapist

İrem Rana Bolat

Eyüp Topçu