Radyoloji Kliniği
29 Nisan 2024

Radyoloji Kliniği
 
Tarihçe
Sağlık Bakanlığı İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğinin tarihçesi PTT Sanatoryum ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar uzanmaktadır. Tababet Uzmanlık Kurulu’nun 1983 yılında asistan yetiştirmeye yetkili kılınacak sağlık kurum ve birimlerinin niteliklerini inceleme görevi kapsamında yaptığı değerlendirme sonucu, PTT Hastanesinin hizmet verdiği tüm dallarda uzmanlık eğitimi verebilecek fiziki yeterliliğe ulaştığı tescil edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji 399 nolu TUK kararı uyarınca ortak eğitim programı (P0163) şeklinde Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği’nin eğitim programına da başkanlık etmektedir. Bu bağlamda kliniğimiz Türk Radyoloji Yeterlik Belgesi’ne ait ülkemizdeki çok az sayıda akredite kurumdan ve üç SBÜ eğitim hastanesinden biridir.
Cihazlanma
Kliniğimiz modern radyoloji disiplininin gerektirdiği tüm cihazlara ve yan ekipmanlarına sahiptir: Temel cihazlar 4 adet dijital radyografi cihazı, dijital mamografi 128 kesitli BT, 16 kesitli BT, 128 kesitli BT, 70 cm 1.5 T MRG, 70 cm 1.5 T MRG, monoplan DSA, biplan DSA, DEXA, 8 adet RDUS’dan oluşmaktadır. Bunlara ek olarak MR cihazımızda araştırma amaçlı 80 EEG sistemi bulunmaktadır. Kliniğimiz uluslararası üreticiler nezdinde referans merkez statüsünde olduğundan tüm cihazlarımız tam donanımlıdır. Örneğin mamografi cihazımızda tomosentez, stereotaksi, CESM; ultrason cihazlarımızda elastografi, füzyon, navigasyon, mikrovasküler görüntüleme, kalsiyum görüntüleme mevcuttur. MR cihazlarımızın sekans yazma ve yürütme opsiyonları açıktır. VAB, BLES vb girişimsel radyoloji cihazları bölümümüze aittir. Bölümümüz son derece sıkı radyasyon korunma önlemlerini uygulamakta ve modern doz takip yazılımlarını (DoseWatch) kullanmakta olup Avrupa genelinde EuroSafe Five Star belgesine sahip az sayıda kurumdan biridir.
Personel
Kliniğimiz eğitici kadrosunda 1 profesör ve 6 doçent bulunmaktadır. Kliniğimizde akademik personelin ve uzman hekimlerin yanı sıra girişimsel radyoloji hemşireleri, sorumlu teknisyenler, radyoloji teknisyen ve teknikerleri, sekreter ve rapor sekreterleri, hastabakıcı ve temizlik personelleri bulunmaktadır.
Kuruluş Tarihi: 1983
 
Eğitim Sorumlusu
Doç.Dr. Esma Esin Derin ÇİÇEK

İdari Sorumlu
Doç.Dr. Ahmet Nedim KAHRAMAN

Eğitim Görevlileri
 
Prof. Dr. Fatma Nur SOYLU BOY
Doç. Dr. Yılmaz ÖNAL
Doç  Dr. Burcu Seher ANIL
Doç. Dr. Ahmet VURAL

Uzman Hekimler

Uz. Dr.Yahya BACA
Uz. Dr. Ayşe Deniz KAHRAMAN
Uz. Dr. Kamber GÖKSU
Uz. Dr. Mehmet KILINÇ
Uz. Dr. Zeynep AYDINCI
Uz. Dr. Violet LEVİ
Uz. Dr. Ali Rıza ÇATAKLI
Uz. Dr. Umut ERGÜL
Uz. Dr. Volga ULAŞ

 Uzmanlık Öğrencileri

Dr. Muhammet Mustafa KAŞIK
Dr. Muhammet ÖZGÜL
Dr. Burcu USTA
Dr. Sıla Gülizar AKPINAR DALTEKİN
Dr. Yasenya EŞKİLİ
Dr. Musa Çağrı BOLCA
Dr. Umut UTANGAÇ
Dr. Fatma Yurdanur KÜÇÜK
Dr. Sidar KARABULUT
Dr. Adnan Berkay AKSU
Dr. Kadriye ŞENTÜRK
Dr. Beril GÜN
Dr. Alper YATAR
Dr. Şefika PETEK
Dr. Bahar ŞENOL
Dr. Hacer GÜMÜŞ YILDIZ
Dr. Ömer Faruk İMAMOĞLU
Dr. Cansu ERKEN
Dr. Yağmur SEÇKİN
Dr. Mehmet ALTAY
Dr. Berfin AŞUR
Dr. Eda Ceren GÜLLÜ
Dr. Mustafa AVŞAR
Dr. Mehmet Can NACİTARHAN
Dr. Kemal Fatih GÜLENER
Dr. Emre KARA
Dr. Ekin Serhat KIZILAY
Dr. Onat TAŞ
Dr. Ayşe Melike GÜNEY
Dr. Mihrimah KAN
Dr. Yaren Öykü ŞİMŞEK
Dr. Nursima AYDIN
Dr. Berra Berfin AKGÜL
Dr. Öykü SUR
Dr. Ekin Yankı SAYGILI