Çocuk EMG
19 Ağustos 2021

EMG incelemesi  hafif bir elektrik akımı verilerek ve ince bir iğneyi kaslara batırılarak yapılan bir inceleme olduğu için  ağrılı bir yöntem olduğu için çocuklarda EMG incelemesi yapmak hem hasta hem doktor hem de aile için zor bir inceleme yöntemidir. Bu nedenle bu konuda deneyimli bir doktor tarafından yapılmalı, çocuk ile iletişim kurarak onunla birlikte karar vererek inceleme yapılmalıdır.

ÇOCUKLARDA EMG İNCELEMESİ İSTENİLEN DURUMLAR:

1-) Öncelikle hipotonik bebek dediğimiz gevşek bebeklerde etiyolojiyi araştırmak için

2-) Kas hastalığı, polinöropati,  herediter  motor nöron hastalığı gibi genetik geçişli hastalıkların tanısını koymak için.

3-) Doğum sırasında veya sonrasında oluşan travmalarda kolda güçsüzlük varsa, (Brakial Pleksus Hasarlanması)  var mı, varsa  ne şiddette, düzelme başlamış mı,  prognozu nasıl onu belirlemek için

3-) Kesiler, kırıklar sonrası sinir hasarlanması var mı

5-) Ani gelişen güçsüzlük durumunda, nedeni araştırmak için  (  edinsel immun polinöropatiler-Guillan Barre Sendromu, akut miyozit)

Merkezimizde  tüm yaş gruplarına EMG incelemesi yapılmaktadır.  EMG için incelemeye gelirken lütfen doktor istem kağıdını getiriniz. EMG incelemesi yapılacak bebek/çocuğun karnı tok olmalı, inceleme yapılacak bölge sıcak olmalı, krem veya losyon sürülmemelidir.