BRONKOSKOPİ TEDAVİ HİZMETİ BAŞLAMIŞTIR
29 Temmuz 2022

Bronkoskopi birçok akciğer hastalığının tanı ve tedavisinde kullanılan endoskopik bir yöntemdir. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Bronş ağacının içerden görüntülenmesi sağlayan bu yöntemle boğaz, gırtlak, nefes borusu ve bronş ağacının anatomisi incelenir.

  • IMG_8398.JPG
  • IMG_8393.JPG
  • 2016-06-08-PHOTO-00000004.jpg
  • 2016-06-08-PHOTO-00000003.jpg
  • 2016-06-08-PHOTO-00000002.jpg

Hastanemiz Kampüsünde bulunan A Blok Giriş kat poliklinik hizmetleri verilmektedir.

Bronkoskopi

Bronkoskopi birçok akciğer hastalığının tanı ve tedavisinde kullanılan endoskopik bir yöntemdir. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Bronş ağacının içerden görüntülenmesi sağlayan bu yöntemle boğaz, gırtlak, nefes borusu ve bronş ağacının anatomisi incelenir. Rijit ve fleksibl(esnek) olmak üzere iki tip bronkoskop vardır. Yaygın olarak kullanılan bronkoskoplar fleksibl özellikte olup bu cihazlarda hastanın bronş ağacına giren kısım oldukça incedir ve bu sayede hastada fazla bir rahatsızlık hissi uyandırmaz. Esnekliği sayesinde burun veya ağızdan uygulanabilir. Cihazın uç kısmında yer alan mercek ile havayollarından alınan görüntü fiberoptik sistem  ile monitörden izlenir. İşlem esnasında bronş mukozasından biyopsi alınabilir, fırçalama ile materyal elde edilebilir, ya da bronş ağacına serum fizyolojik verilip geri çekilerek elde edilen bu sıvıda bakteri veya tümör hücrelerinin varlığı incelenebilir.

Hastanemizde bronkoskopi ünitesi ameliyathane katında bulunmaktadır.Yataklı gözlem odasında işlem öncesi hazırlanan hasta işlem sonrası gözetimde tutulmaktadır.

Ünitemizde görüntü kaydı yapabilen, renkli resimli rapor çıktısı alınabilen  gelişmiş video bronkoskop sistemi mevcuttur.

Tütün Kontrol

Hastanemiz iç ve dış alanlarında,  9 Şubat 2016 tarihinden itibaren dünya sigara bırakma günü ile birlikte  tütün ve mamüllerinin kullanılması yasağına uyma sürecini başlattık.   Tüm alanlarda sigara içmeyi çağrıştıran küllükleri toplattık. Hastanemiz temizlik şirketi ve Ataşehir Belediyesi temizlik ekiplerinin özverili çalışmaları ile iç ve dış alanlar temizlendi.Bloklara, yollara  ve bahçelere sigara yasağı ve zararları ile ilgili uyarıcı pankart ve levhalar astık. Santralden yasakları duyurucu anonsları başlattık. Tüm personelin kullandığı bilgisayar ekranına  bilgilendirme yazısı paylaştık. Sigara bırakma poliklinik hizmetimizi çalışma arkadaşlarımız için artırdık ve  randevusuz  uygulamaya başladığımızı duyurduk. Sağlık Bakanlığı ve Halk Sağlığı Tütün Şube biriminden ziyaret ve broşür desteği aldık.Her blok için ayrı ekiplerden oluşan, cezayi yaptırım tutanağı tutmakla yetkili toplam 25 kişilik  tütün kontrol ekibi  görevlendirildi. Tüm çalışma arkadaşlarımıza yönelik sigaranın zararları konulu eğitim programı yaptık.Sıfır sigara sıfır izmarit hedefiyle hep birlikte el ele sağlıklı toplum olabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

 

Uzman Doktorlar

Uzm.Dr.Serap DİKTAŞ TAHTASAKAL

Uzm.Dr.Güliz ATAÇ

Uzm.Dr.Cenan SAKA